Lubor Tokoš

​Lubor tokoš byl český divadelní, filmový a televizní herec, spolupracoval také s rozhlasem. Věnoval se i malířství a psaní knih. Do podvědomí diváků se dostává zejména díky svému charakteristickému hlasu. V mládí vytvořil nezapomenutelnou hlavní roli Simona Harta ve filmu VYNÁLEZ ZKÁZY režiséra Karla Zemana. Než přešel k divadlu, studoval vojenské gymnázium. Nejprve však v divadle pracoval jako nápověda. Během svého života prošel divadly v Hodoníně, Brně, Uherském Hradišti, Ostravě, Praze, Olomouci a Zlíně. Divadlo definitivně opustil roku 1985. V rozhlase natočil více než tisíc programů a čítával pro nevidomé v pražském studiu Karla Emanuela Macana. Ve filmu vytvořil desítky rolí. Za zmínku z filmů stojí např. SMRT KRÁSNÝCH SRNCŮ (1986), O PRINCEZNĚ JASNĚNCE A LÉTAJÍCÍM ŠEVCI (1987) či GOLET V ÚDOLÍ (1995). Roku 2002 obdržel cenu Thálie za celoživotní dílo.

Known For: Acting

Birthday: 1923-02-07

Place of Birth: Šternberk

Also Known As: Lubor Tokos, Lubomir Tokos, Lubomír Tokoš, Lubomír Tokos

Lubor Tokoš